Reining, II. rész Westernlovaglás felsôfokon
Ebben a részben Rick Weaver top reiningtréner, "NRHA Futurity Champion" és világbajnok néhány hasznos tanácsát szeretném önökkel megismertetni, ami hozzásegítheti a versenyzôket az eredményesebb szerepléshez, a sportág kedvelôit és a nézôket pedig az értékelés jobb megértéséhez.
"...Ahhoz, hogy igazán eredményesek legyünk, mielôtt starthoz állnánk, meg kell terveznünk lovaglásunkat. Fontos, hogy figyelembe vegyük lovunk erôs oldalát, és próbáljuk meg azt meg is mutatni, hogy a bíró pozitív képet alakítson ki rólunk. Tisztában kell lennünk azzal is, hogy pl. a stopra való ráfutás, a stop és a roll back vagy a hátraléptetés az értékelés során együtt egy manôvernek számít. Ugyanúgy, mint ahogy a vágtába való beugratás, a körök lovaglása és az ugrásváltás szintén együtt számít egy manôvernek. Legyél tehát okos, és ha pl. lovad nem a legjobb ugrásváltásban, akkor próbáld meg a köröket úgy lovagolni, hogy szerezz fél pluszpontot velük. Ekkor, ha elvesztesz is az ugrásváltás során fél pontot, még mindig csak 0-nál vagy, ami reális cél számodra. Vigyázz! Csodák nincsenek! Ha többet kérsz lovadtól, mint amire pillanatnyilag képes, elveszted annak lehetôségét, hogy 0 esetleg +1/2 pontot szerezz, és gyorsan -1/2 pontnál fogsz kikötni! A versenyzés tehát azt jelenti, hogy lovad erôsségeire fekteted a hangsúlyt, és megpróbálod elkerülni azt, hogy túlzottan "megkérdezd" a gyenge oldalát.
Ha betartod az "aranyszabályt", miszerint: "A reining lovaglása nemcsak a ló irányítását jelenti, hanem azt is, hogy a lovas képes lova minden mozdulatát uralni. Egy jól képzett (átengedô) ló a segítségeket készségesen, ellenállás nélkül vagy legfeljebb minimális ellenállással fogadja el, és teljes mértékben engedelmeskedik lovasának. Pluszponttal jutalmazzák a könnyedséget, a finomságot, a figyelmességet, a készségességet, a gyorsaságot és a stílust, amivel a különbözô manôvereket végrehajtja és a megfelelô, de kontrollált sebességet, ami megemeli a feladatok nehézségi fokát, s általa a lovaglás izgalmas és tetszetôs képet mutat..." Ekkor van esélyed a gyôzelemre!
A jobb megértés kedvéért nézzük, hogyan is kellene ezt csinálni. Vegyük pl. alapul a AQHA 6. számú reiningprogramját:
1. Kezdés: lépés a lovarda közepéig, majd 4 spin jobbra, nyugodt várakozás, majd 2. 4 spin balra, nyugodt várakozás 3. Vágtában három nagy kör balra, az elsô két kör nagy és gyors, a harmadik kicsi és lassú. Ugrásváltás 4. Vágtában három nagy kör jobbra, az elsô két kör nagy és gyors, a harmadik kicsi és lassú. Ugrásváltás 5. Gyors nagy kör balra, a kört nem kell bezárni, és a következô hosszú falon vágta a középjelzésen túl, stop, roll back jobbra, minimum 6 méterre a faltól 6. Vágta vissza a hosszú fal mentén, majd a másik hosszú falra érve vágta túl a középjelzésen, stop, roll back balra, min. 6 méter a faltól 7. Vágta a hosszú fal mentén, majd a másik hosszú falra érve vágta túl a középjelzésen, stop és hátraléptetés a középvonalig vagy minimum 3 métert
(Emlékeztetôül a pontozás menete: minden ló-lovas páros egy átlag pontszámmal, a 70-es pontszámmal kezd. A 70-es pontszám (Score) egy korrekt módon végrehajtott közepes, különösebb hiba nélküli teljesítményt mutat. Minden manôver során ehhez lehet +11/2 pontot gyujteni, illetve ebbôl lehet -11/2 pontot veszíteni. Pl. +1/2 pontot kap a jó manôver, + 1 pontot a nagyon jó manôver és +11/2 pontot a kimagaslóan jó manôver. Természetesen ugyanannak a gyakorlatnak az elbírálása szubjektív módon, bírótól függôen különbözhet. Mivel a bíró is ember! Ez azonban egyáltalán nem okoz addig gondot, amíg következetesen történik.)
Tételezzük fel, hogy lovunk a jobb oldalára közepesen, a másik oldalára jól forog, közepesen futja a köröket és nem túl jó az ugrásváltásban. Igen jól stoppol, átlagosan hajtja végre a roll backet, és nagyon jól megy hátra.
A 6-os feladatban tehát az egyik oldali forgással +1/2 ponttal számolok, 0 pontot várok a körök lovaglására, és +1/2 - 1/2 pontot a stoppokra. Vagyis reálisan nézve végeredményként 70+2 tehát 72 ponttal számolhatok.
A 6-os feladat 4 spinnel kezdôdik jobbra. Beléptetek tehát lépésben az arénába, megállok középen és várakozok. Olyan sokáig várakozok, ameddig csak lehet, hogy lovam szét tudjon egy kicsit nézni. Ez nemcsak a ló számára elônyös, hanem a bíró felé is nyugodt, rendezett képet mutat.
Mivel lovam jobbra nem egy spin-fenomén, ezért a kituzött pontcélom "csak" 0. Tehát nem várok tôle túl sokat, nehogy a túlzott sebesség miatt "belehuppogjon" a spinbe, ezért hagyom lassan kezdeni, és egy kis gyorsítással és pontossággal elérni a 0 pontot. Valamint nagyon figyelek arra, hogy pontosan álljon meg, nehogy mínuszpontot kapjak. A legjobb út a pontszámaid emeléséhez, ha nem hagyod ôket levonni!
A balra spinnél már növelhetem a tempót, mert tudom, hogy lovam ebben az irányban a gyors forgásnál is megtartja tartását és helyzetét. Vagyis itt megszerezhetem a +1/2 pontot.
A bírónak a spin során figyelnie kell arra, hogy a megfelelô helyen (középen) hajtja-e végre a lovas a feladatot, hányat fordul, milyen tartásban (laposan ügetve vagy fel-le huppogva, belsô vagy külsô láb körül, elöl szabályosan keresztezve-e), milyen stílusban (egyenletes tartásban, kevés segítséggel), hogyan áll meg és hogy milyen gyorsan forog. Annyi mindenre kell figyelnie, hogy egy gyors forgás során szinte csak az összképre és a fordulatok számára tud összpontosítani, no meg arra, hogy a ló hogyan áll meg. A következô feladat: balra vágtakörök, majd az ugrásváltás. A vágtába való beugratást sokat kell otthon gyakorolni, hogy biztosra mehess, hogy lovad ügetés nélkül lépésbôl vagy álltából ugrik majd be. Különben akár -2 büntetôpontot (Penalties) is kaphatsz. Lovam ügetés nélkül beugrott vágtába, tehát nem kaptam mínuszpontot. Mivel a köröket középszintuen futja, nem hajtom túl gyorsan, mert nem akarom, hogy a túl nagy tempó miatt esetleg hibázzon. A reálisan kituzött célom a 0 pont. (Amelyik ló azonban jól hagyja magát irányítani, az a megemelt sebességgel, így magasabb nehézségi fokkal, pluszpontot szerezhet.) A két gyors kör után pontosan középen, látható méret- sebességkülönbséggel lovagolom meg a kisebb kört. Nem volt ugyan túl látványos a sebességkülönbség, de mégis, mivel pontosan a leírás szerint hajtottam végre a feladatot, megkapom a 0 pontot. Lovamnak az ugrásváltás nem az erôssége, ezért elôtte kicsit rágyorsítok. Középen egyenesre állítom, átugratom, és az ugrásváltásból is egyenesen lovagolom tovább. Ha idegesebben hajtotta végre a váltást, akkor ahelyett, hogy visszafognám, megengedem neki, hogy kicsit gyorsabban vágtázzon, hogy ellazulhasson. Ugyanezt megismétlem a másik kézen is. Most is megkapom a 0 pontot, tehát még mindig 70,5-nél tartok.
A bíró a vágtába való beugratás során a ló lábaira koncentrál, hogy biztosan észrevegye, ha beleüget, vagy ha hamisan ugrik be. Csak a beugratás után tud az összképre, a stílusra a körök szabályosságára és helyére, valamint a gyorsaságra figyelni. Az ugrásváltás során is hasonló a helyzet.
A kör után egyenes vonalban - a lovat egyenesre állítva - rálovagolok a stopra. Mivel lovam nagyon jól stoppol, hagyom, hogy nagy tempóban vágtázzon, mert ez megemeli a gyakorlat nehézségi fokát, amiért +1/2 pontot kaphatok. A roll back után sem lassítom a lovat, hagyom szabadon galoppozni. Az a célom, hogy egyenletesen fusson. Az utolsó stop után gyorsan, szabályosan hátraléptetem, hogy a hátraléptetésre +1/2 pontot kapjak. Várakozom egy kicsit, és a bíróhoz megyek, hogy ellenôrizhesse a felszerelésemet.
A stopnál fontos, hogy a bíró az összképet nézve ellenôrizze, hogy milyen mértékben engedelmeskedik a ló a lovas segítségeinek, hogy a lovas a stop pozíciót csak a jel után vette-e fel, hogy a roll back folyamatos volt-e, vagy rövid várakozás elôzte meg, hogy a ló a hátsó lába körül 180 fokos fordulatot tett-e.
Még egy fontos tanács! Ha hibázol valamelyik feladat végrehajtása közben, soha ne add fel! Lovagolj tovább a kituzött terved szerint."
Forrás: Pointernet |