A rajtengedély vizsga két részből áll:
I. Elméleti – és díjlovaglás vizsga:
A rajtengedély vizsga napokat a megyei szövetségek szervezik adott év márciustól novemberig. A kezdő lovasoknak a vizsgát az egyesületük szerinti megyéknél kell letenniük, másik megyéhez akkor mehetnek át vizsgázni, ha a saját megyéjükben nincs kijelölt vizsgáztató. Vizsgáztató lehet érvényes bírói kártyával rendelkező nemzetközi-, és I. osztályú bíró, ill. az adott évre stílusbírónak minősített személy. A vizsgázónak a korosztályának megfelelő, adott évre érvényes liszensz befizetéssel, sportorvosi igazolással, és egyesületi tagsággal kell rendelkeznie, ezután jelentkezhet vizsgára. Az elméleti vizsga anyaga a Lovasakadémia által kiadott „Rajtengedély vizsga” kiadvány, az adott évre érvényes magyar Díjugrató Szabályzat (csak vázlatosan), ill. a „Díjugratás Szabályismeret Kezdő Lovasoknak” című kiadvány. Ezek az anyagok a Magyar Lovas Szövetség irodájában, ill. a megyei szövetségeknél kaphatók.
Díjlovagló program: ( A munkaügetést tanügetésben kell lovagolni.)
A program egyénileg, ill. csoportosan (4 lovas) is lovagolható.
- 20 x 40 m díjlovagló négyszög
- kb. 3 perc
A – belovaglás munkaügetésben
X – állj, köszönés, munkaügetés indulj
C – jobb kézre
B – fél kiskör jobbra /10 m átmérő/
X – egy lóhossznyit egyenest
X – fél kiskör balra /10 m átmérő/
A – középlépés
F – E félátlóváltás
E – munkaügetés
C – munkavágta
B – nagy kör /20 m átmérő/ E és B között 2-3 vágtaugrást a
sörényélen előrenyúlni
B – egyenest
F – munkaügetés
K x M átlóváltás, nyújtani az ügetést
M – munkaügetés
C – munkavágta, nagykör /20 m átmérő/, a kör nyitott
oldalán nyújtani a vágtát
C – munkaügetés, egyenest
E – nagy kör, könnyűügetés - szárakat a kézből kirágatni
E – előtt tanügetés, szárakat felvenni
E – egyenest
A – középből
X – állj, köszönés
Középlépés, szárakat a kézből kirágatni, a négyszöget lépésben, hosszú száron elhagyni.
Sikeres vizsga esetén a vizsgáztató az egyesületi tagsági könyv „Megjegyzés” oldalon igazolja a rajtengedély vizsga elméleti és díjlovagló részének érvényességét. (Ez a vizsga jogosít a díjlovaglás szakágban az indulásra.) Sikertelen vizsga esetén a jelöltnek újra vizsgáznia kell, mind elméletből, mind díjlovaglásból.
A vizsgáztató a rajtvizsga első részét sikeresen teljesítők névsorát, a helyszín, időpont és a megye megjelölésével együtt köteles a vizsgát követően a Magyar Lovas Szövetséghez beküldeni.
II. Díjugratás:
Kezdő lovasok, a sikeres elméleti és díjlovagló vizsga birtokában jogosultak indulni a B1a – lovasok stílusversenye versenyszámban, és eredményüket figyelembe kell venni az eredményhirdetéskor. Amennyiben 6 pont vagy afölötti eredményt érnek el, azt a vizsgázó a stílusbírónál köteles az elméleti és díjlovaglás vizsga igazolása alá bejegyeztetni. A rajtvizsga akkor tekinthető befejezettnek, ha a kezdő lovas 2 db 6,5 pontos vagy afölötti eredményt ér el. Ezután a lovas már jogosult a B2 kategóriában is indulni.
Külföldi díjugrató versenyen való részvételhez az egyesület/versenyző köteles a Magyar Lovas Szövetség engedélyét megkérni. |