Horse's Club - Minden a lovakról, egy helyen! A Lóbarátok helye!

Buttonjaink
(Ha van kedved, egy-két oldalra tedd ki! Köszi!:)



Hubertus Lovaspark és Lovaskollgéium- Lónevelés és tartás mesterfokon! (Sajátom)

www.gportal.hu/hubertuslpk

Üdvözöllek a lovasok oldalán!

A lovak a világ legcsodálatosabb lényei, ismerd meg őket!

 
Főmenü
 
Apassionata
 
Apassionata EXTRA
 
Pony Club
 

 

 

 

Lovas +
 
Lovas mindenféle
 



  

 

Ló-történelem
 
Lovassport
 
Lovaglóiskola
 
Lovaglás terepen
 

 

Minden a lovakról
 
A lovak viselkedése
 
Jármódokról
 
Ló-egészség
 
Állatorvosnál...
 
A pata
 



Hasznos tanács!
Ha úgy döntesz, hogy lecsutakolod a lovad, ne felejsd el alaposan leöblíteni a sampont! Ne állj neki a csutakolásnak, ha úgy érzed, túl hideg van és a ló megfázhat. Vigyázz, ne önts túl sok vizet a farára!

Lovas Fórum - Beszélgess a lovakról, lovasokkal!

 

 

Ló-tenyésztés
 
Csikó születik
 

 

 

Lótartás
 
Takarmányozás
 
A ló kiképzése, tanítása
 
Az istálló és környéke
 

 

   

   

   

 

Híres lovak
 
Érdekességek
 
Lovas szótár
 
* Western: Trail

WESTERN: TRAIL
Avagy tereplovaglás a lovaspályán?


Ahhoz hogy a Trail versenyszám lényegét megértsük, vissza kell ugornunk a múltba. A "trail" kialakulásának története, mint ahogyan az összes többi western versenyszám kialakulásának története, természetesen abba az időbe nyúlik vissza, amikor a spanyol hódítók meghódították az amerikai kontinenset.
Az akkori telepesek marháikat hatalmas vad csordákban és szinte teljesen szabadon tartották. Az állatok tartási körülményei és a hatalmas távolságok miatt létfontosságúvá vált a lóval való munka.
A későbbiekben, az "aranyláz" időszaka alatt elkezdődött a húsmarhák intenzív tenyésztése, mert a keleti nagyvárosoknak húsra volt szükségük, így ezek új piacot jelentettek. Mivel a vasútvonalak csak Kansasig épültek ki, ezért a vad Longhorn csordákat be kellet fogni, és a teherpályaudvarokra hajtani, hogy innen keletre szállíthassák őket. A múlt század 60-as és 80-as évei közötti időszakban, közel 4 millió szarvasmarhát hajtottak Texasból a pályaudvarokra.
Az akadályokkal teli út próbára tette mind a lovast, mind a lovat. A lovas boldogulása lova használhatóságától függött. A közösen átélt vesződések, a hőség, a szomjúság, a fáradság és a közösen kifejtett erőfeszítések hatására egy különös partnerkapcsolat alakult ki ló és lovas között, mely a lovas részéről a lóval szemben korrekt viselkedési módot és nagyfokú tiszteletet, a ló részéről feltétlen engedelmességet és fegyelmezettséget feltételezett.
Ezek a mintegy 30 éven át tartó nagyszabású jószágterelések (=Trail) tehát nagy szerepet játszottak a trail versenyszám kialakulásában és így a western lovaglás fejlődésében is.

A mai trail versenyekben megkövetelt feladatok és felállított akadályok elviekben megfelelnek azoknak a feladatoknak, amik annak idején a sok km-en át tartó marhaterelések alkalmával adódtak. A versenyfeladatok a követelmények növekedésével, a versenyszám fejlődésével természetesen egyre kifinomultabbá váltak és kissé meg is változtak. A trail ma már egy erősen specializálódott versenyszám, amiben - a szabályzat szerint - "a bírálat alapja az, hogy a ló milyen engedelmesen teljesíti a különböző akadályokat, hangsúlyozottan figyelembe véve a ló idomítottságát (átengedőségét), segítségekre való reagálását, irányíthatóságát és jármódjai minőségét."
Az első versenyek során egy trail versenyszám alig állt többől, mint kapu nyitás-csukásból, különböző alakban való hátraléptetésből, hídon való áthaladásból és nem ritkán olyan feladatokból, amik a ló bátorságát, extrém körülmények közötti engedelmességét tesztelték. Ma a hangsúly inkább már a lovagolhatóságon és a cm-ről cm-re való feladat végrehajtáson van. Egy jól felépített trail pálya tehát gyorsan szétválasztja az alaposan felkészült lovasokat a képzetlenektől!
Ugyanis a verseny során azok a lovak kaphatnak jó helyezést, melyek megfelelő stílusban, magabiztosan, puha, folyamatos mozgással veszik az akadályokat, amelyek mozgásának üteme állandóan egyenletes marad, sebességük se nem túl lassú, se nem túl gyors. Valamint azok a lovak számíthatnak jó helyezésre, melyek figyelmesen, megakadás nélkül hajtják végre a feladatokat és bármikor, bármilyen akadálynál készségesen reagálnak a lovas segítségeire. Plusz pont jár azoknak a lovaknak, melyek figyelnek az akadályokra, amelyek képesek önállóan egy feladatot megoldani, ha ezt az akadályok megengedik.
Egy trail pálya legalább 6 akadályból áll. Ebből a következő 3 mindig kötelező:

1. Kapu (Gate) kinyitása lóhátról, átlovaglás a kapun, majd annak becsukása (a kapu elengedése büntetőpontot von maga után).

2. Legalább négy járórúdon (Walk-, Trot-, Lope-over) való átlovaglás. A rudakat egymással párhuzamosan, cikk-cakk alakban, íves vonalon, illetve megemelve lehet elhelyezni. (A kezdők számára kiírt versenyszámokban a rudakat nem emelik meg!)
Lépésnél a rudak közötti távolság: 40 cm-től - 60 cm-ig lehet, és max. 30 cm re lehet őket megemelni (ebben az esetben a köztük lévő távolság min. 55 cm kell, hogy legyen)
Ügetésnél a rudak közötti távolság: 90 cm-től -105 cm-ig lehet, és max. 20 cm re lehet őket megemelni
Vágtánál a rudak közötti távolság: 180 cm-től - 210 cm-ig lehet, és max. 20 cm re lehet őket megemelni

3. Hátraléptetés (Back) Ha a hátraléptetést rudak között kell végrehajtani, a rudak közötti távolság min. 70 cm kell, hogy legyen. Megemelt rudak esetén, min. 75 cm. A következő formákban követelhető meg: egyenes vonalon vagy L, V, U alakban, vagy legalább három bója körül.

További akadályok lehetnek például:
Vizesgödör (fémrészek nélkül)
Fahídon való átlovaglás lépésben (a hídnak stabilnak és min. 90 cm széles, és min. 180 cm hosszúnak kell lennie)
Szlalomozás tárgyak (bóják) között, lépésben vagy ügetésben (ügetésben a bóják közti távolság min. 180 cm kell, hogy legyen)
Tárgy áthelyezése egyik helyről a másikra
Oldaljárás (Side Pass) (ha rudak között történik, azokat max. 30 cm-re lehet megemelni)
Négyszögben való körbefordulás (a négyszög oldalai 1,5m - 2 m hosszúak lehetnek)
Esőkabát felvétele, levétele
Postaládából "csomag" kivétele és visszarakása,
Lóról való leszállás, a ló - egyedüli - helyben hagyása, …stb.
valamint több akadály kombinációja

Néhány jó tanács eredményes profi és amatőr versenyzőktől (Dennis Schulz, John Letham, Sylvia Katschker, Klaus Kopp, Herbert Posthoff) és egy trail bírótól (Jack Drechsler) :

A kapu.
Ahogyan a többi feladatnál is, itt sem csak a feladat elvégzése a fontos, hanem sokkal inkább az, hogy hogyan hajtjuk azt végre.
Pozitív értékelést kapunk, ha vigyázunk arra, hogy a kaput olyan kicsire nyissuk csak ki, amennyire csak tudjuk. Hiszen a feladat célja nem csak az "áthaladás", hanem az is, hogy a "karámból" úgy tudjunk kimenni, hogy a "bent maradó marhák" ne tudjanak mellettünk kiszökni. Így értelmet nyer az az elvárás is, hogy a lovas nem engedheti el az ajtót. Fontos követelmény a lótól, hogy mindvégig a "lovas keze alá dolgozzon", vagyis segítse és semmiképpen se hátráltassa (pl. egy elhátrálással) a feladat végrehajtását.

Járórudak
A lépés-, ügető- és vágta-járórudak a ló azon képességét mutatják meg, hogy hogyan tud a lépéseire odafigyelni. Ha egy ló a vágta-járórúdon ügetésbe esik vissza, az azt mutatja, hogy vágtában nem volt képes eléggé rövidíteni. Ez azonban nem csak a ló hibája, hanem a lovas hibája is lehet. Ugyanis gyakran előfordul, hogy a rudakra való rálovaglás során a lovas túlságosan felveszi a szárakat, mert nem bízik eléggé lovában és ezzel megtöri a ló lendületét. A legnagyobb hiba a vágta-járórudon való áthaladás során, ha a ló rálép valamelyik rúdra (ami nagyon veszélyes, mert balesetet okozhat), vagy ha átrohan azokon.
A rudak felett a szárak kicsi felvételével-engedésével lehet a ló figyelmét a rúdra felhívni.
A feladat teljesítése során a biztonságos végrehajtás mellett a pontosság a legfontosabb. Ezért ha nincs más előírva, akkor a biztosra törekedve a rudak közepét érdemes meglovagolni, úgy, hogy a rudak között a ló csak egy-egy lépést tegyen meg.

Hátraléptetés különböző vonalon rudak, bóják között,
Fontos, hogy a rudak, bóják közötti hátraléptetések otthoni gyakorlása során mindig csak 1-2 lépést tegyünk meg, majd álljunk meg akár percekre is (dohányzók előnyben!), hogy a ló megtanuljon a lovas jeleire várni, nyugodtan állva maradni. Gyakorlás során többnyire tehát szakaszosan lépésről-lépésre kell a hátraléptetés-feladatot megoldani, viszont versenyen - ha a ló tényleg jól és hibabiztosan megy - folyamatosan is hátraléptethetjük.
Ezért pl. egy Reining lóval nehezebb a trail feladatokat megoldani, mert ők arra vannak tanítva, hogy a nyomásra (lábra és szárra) azonnal, nagy gyors lépésekkel reagáljanak.
A hátraléptetés során fontos, hogy a ló megakadás nélkül folyamatosan menjen a rudak között középen hátra anélkül, hogy oldalra, vagy előre is kilépne.
A legelső alkalommal, amikor a rudak közti hátralépést tanítjuk és a ló nem akar hátrafelé bemenni a rudak közé, akkor lovagoljunk szemből be, úgy, hogy azelőtt álljunk meg, hogy a fara elhagyná a rudakat és innen próbáljuk meg hátraléptetni.

Side Pass (oldaljárások rudak fölött)
A különböző alakban történő oldalléptetések - ugyanúgy, ahogy a hátraléptetés is - a lónak a lovas segítségeire való reagálást mutatják meg.
A rudak feletti oldaljárásokat is érdemes először lépésről-lépésre tanítani és kezdő ló esetén nem mindjárt a rúd felett kezdeni. A legtöbb ló idegenkedik attól, hogy a "lába közé" vegye a rudat. Ezért az oldalléptetést ajánlatos először a rúd előtt gyakorolni, majd azt átléptetve és felette megállva tovább fejleszteni.
A feladat végrehajtása során fontos értékelési szempont, hogy a ló keresztez-e mind a mellső, illetve a hátulsó lábaival, folyamatosan, megakadás nélkül hajtja-e végre a feladatot.
Az oldalléptetés során megengedett egy enyhe, a mozgás irányába történő állítás.

A híd különösen, ha az világos színű és alatta vizet szimbolizálunk, a ló irányíthatóságát, engedelmességét teszteli.
A kapuhoz hasonlóan ez is egy életszerű feladat, hiszen kinek nem került még útjába terepen egy híd. A feladat megoldása során - a valóságban adódó veszélyessége miatt - fontos, hogy a ló középen haladjon át rajta. Megengedett, hogy figyelmesen megnézze, de a hosszabb késlekedés (megtorpanás), oldalra, hátra való kitörés nem kívánatos. Súlyos hibának számít az is, ha a ló lelép a hídról, mert az olyan, mintha a vízbe lépett volna, tehát veszélyeztette lovasát.

A kabát le és felvétel lóhátról egy praktikus feladat - mert valószínű mindenkivel előfordult már, hogy erre szüksége lett volna - de ugyanakkor veszélyt is rejthet, mert a lovas elvesztheti a lova feletti kontrolját. Képzeljük csak el mi történhet, ha a ló aközben ijed meg a hozzá érő kabáttól, miközben a lovas félig belebújt a kabátba! Ha azonban nyerni akarunk és meg akarjuk mutatni, hogy 100%-ban megbízunk a lovunkba, akkor egyszerűen csak tegyük le a szárakat és úgy öltözködjünk. Ha a bizalom nem teljes, akkor "jobb félni, mint megijedni" alapon, legalább egy kézzel tartsuk a szárakat.

A lóról való leszállás és a "ló helyben maradása feladat" egy lehetőséget ad, hogy megmutathassuk, hogy abszolút megbízunk a lovunkban. A földre engedett két szár - önmagában is - azt kell jelentse lovunk számára, hogy nélkülünk is maradjon helyben. Ha távozás előtt "whoa"-t kiabálva néhányszor megrántjuk a szárat, az azt mutatja a bíró számára, hogy nem vagyunk biztosak abban, hogy lovunk helyben fog maradni. Tehát ha ez a feladat szerepel a versenyen és biztosak vagyunk a lovunkban, hagyjuk csak egyszerűen a földön a szárakat és hátra nézés nélkül távolodjunk el a lótól a kiírás szerint.

Általánosságban:
A feladatok végrehajtása során a fő szempont az, hogy a ló könnyedén, folyamatosan, egyenesre állítva, alig látható segítség-adásokkal, nem túlzottan összeszedve, mindvégig a szárak között maradva oldja meg a feladatokat. A lovat olyan kevés "láthatatlan" segítséggel kell folyamatos lovaglással lovagolni, ahogy csak lehet.

Gyakorlás során az aktuális feladatban valamint a versenyen soha ne veszekedjünk a lóval, soha ne korrigáljuk túl durván. A cél az, hogy a ló a versenyt, a feladatokat pozitív, "jó dolognak" tekintse. Ezért ha valamit elront, azt úgy javítsuk, hogy hagyjuk el a feladatot és "kívül" korrigáljuk. Ennek az alapszabálynak a be nem tartása az amatőr lovasok leggyakoribb hibája! Ezért látjuk gyakran a versenyeken, hogy a ló nem szívesen megy be pl. a rudak közé, mert tudja, hogy ott kellemetlenségek várnak rá.

A mozgás minőségére ebben a versenyszámban nem helyeznek akkora hangsúlyt, mint a pleasure-ben, de itt is fontos, hogy a ló mind a három jármódban természetes összeszedettséggel menjen úgy, hogy az akadályok között és alatt mozgásának üteme és irama mindvégig állandó marad.

Bírálat
Egy akadály leküzdése során 0 pontot kap a versenyző, ha pl. az akadályokat nem az előírt sorrendben oldja meg, vagy ha kihagy egy akadályt, úgy, hogy meg sem próbálja megoldani.

Pontlevonás jár pl. az akadályok (pl. járórudak, ...) érintéséért, vagy az azokra való rálépésért, az előírt jármód megváltoztatásáért. Hátralépéssel, meneküléssel, akadály elhagyással, …stb. történő ellenszegülésért, a ló durva engedetlensége (kirúgás, bakolás, ágaskodás, csapás a mellső lábakkal) miatt, egy akadály nem megfelelő oldalról történő leküzdése, megközelítése, elhagyása, illetve nem teljes befejezése miatt, …stb.

Pontozás
Minden feladatot külön pontoznak úgy, hogy a hibákért pontlevonás jár.
A mínusz 1,5 különösen rosszat, a mínusz 1 pont =nagyon rosszat, a mínusz 0,5= rosszat, a nulla = megfelelőt, a 0,5 = jót, az 1 = nagyon jót, az 1,5 = kiválót jelent.
A büntető pontok adása független a feladatokra adott pontoktól.

Általános "íratlan szabályok":
Ellenszegülés esetén 3 próbálkozás a megengedett.
Ha a lovas a feladatot nem tudja megoldani, ne menjen magától át a következőre, hanem várja meg, hogy a bíró így döntsön.

Forrás: Pointernet

 
Legyél te is Club tag!
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 Legfőbb támogató partneroldalak:

 

Frissítések, újdonságok:

Mai újítások ()

  •  

 
Lovasok Chat
Megkérek mindenkit, hogy normális hangnemben, lovashoz illó módon beszélgessen, és NE reklámozzatok más oldalakat! Köszi!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Lovas számláló
Indulás: 2005-12-14
 

 

Melegvérű lovak
 
Hidegvérű lovak
 
Pónik
 

 

 

"Minden nemesség a lótól származik."

 
Szavazz!
Miről szeretnétek több cikket olvasni itt?

Lovaglás, elmélet-gyakorlat
Lótartás
Versenyek
Ló-történelem
Felszerelésekről
Lovak viselkedése, lóismeret
Lótenyésztés, csikó
Western
Lófajták
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Lovas TV Műsor

  • Szerda: Eurosport - Riders Club (22:30)

 

Jelenleg az oldal a . helyen áll az állatos portálok között a www.gportal.hu oldalon! Köszönjük! :)

 
Óra
 

 

A lovas felszerelése
 
A ló felszerelései
 

 

Horse's Club
 

 

 

 

 

Mindennapi teendők - ápolás
 

 

Minden ami Western
 

 

Az ugratás
 

 


Lovas Boltok
 

Tudtad-e?
A lovak szeretik a szokásokat. Ez azt jelenti, hogy egy ló jobban érzi magát, ha minden nap ugyanabban az időben ápolod, ha ugyanakkor eteted és foglalkozol vele. Ettől biztonságban és kellemesen érzi magát.

¤ Oldal ajánló ¤

 Legyél Te is Pony Club tag! www.ponyclub.hu Amennyiben szeretnél tag lenni, írj a garfieldmancs@citromail.hu címre!

 
Naptár
2025. November
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Különleges képzések
 

Copyright 2005-2006 By Dóri
 www.gportal.hu/horsesclub

 Az oldal minden saját készítésű bannere, fejléce, buttonja és egyéb képe, illetve az oldal stílusa nem másolható, csak a szerkesztő engedélyével, illetve az oldal címének, és a készítőjének feltűntetésével! Azok az oldalak, amelyek loptak innen, törlésre kerülnek, ha többszöri felszólítás után sem törlik a másolt tartalmat!

 


Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!