Horse's Club - Minden a lovakról, egy helyen! A Lóbarátok helye!

Buttonjaink
(Ha van kedved, egy-két oldalra tedd ki! Köszi!:)



Hubertus Lovaspark és Lovaskollgéium- Lónevelés és tartás mesterfokon! (Sajátom)

www.gportal.hu/hubertuslpk

Üdvözöllek a lovasok oldalán!

A lovak a világ legcsodálatosabb lényei, ismerd meg őket!

 
Főmenü
 
Apassionata
 
Apassionata EXTRA
 
Pony Club
 

 

 

 

Lovas +
 
Lovas mindenféle
 



  

 

Ló-történelem
 
Lovassport
 
Lovaglóiskola
 
Lovaglás terepen
 

 

Minden a lovakról
 
A lovak viselkedése
 
Jármódokról
 
Ló-egészség
 
Állatorvosnál...
 
A pata
 



Hasznos tanács!
Ha úgy döntesz, hogy lecsutakolod a lovad, ne felejsd el alaposan leöblíteni a sampont! Ne állj neki a csutakolásnak, ha úgy érzed, túl hideg van és a ló megfázhat. Vigyázz, ne önts túl sok vizet a farára!

Lovas Fórum - Beszélgess a lovakról, lovasokkal!

 

 

Ló-tenyésztés
 
Csikó születik
 

 

 

Lótartás
 
Takarmányozás
 
A ló kiképzése, tanítása
 
Az istálló és környéke
 

 

   

   

   

 

Híres lovak
 
Érdekességek
 
Lovas szótár
 
* Western alapvizsga

Western, Western horsemanship
(Western " stílusverseny ")
Alapvizsga

A 2003-as western versenyévad az előzetes tervek szerint két új versenyszámmal, a western horsemanshippel (ejtése: horzmensip) és a pleasure-rel (ejtése: plezsör) bővül. A tervbe vett bővítést az indokolja, hogy a kezdő és fiatal lovasok számára a westernversenyek közül e két versenyszám a legfontosabb, mivel ezek jelentik az "alapokat".

Ez a szakág szoros "rokonságban" áll a többivel, hiszen ebben kisebb részleteiben megtalálható az összes többi (reining, trail, pleasure) majd minden eleme. A western horsemanship "lépésről lépésre" - így egyszerűbben és könynyebben - készíti fel a kezdőket és a gyerekeket a további szakágak összetettebb versenyeire, szinte elemenként ismerteti meg a versenyzőkkel az egyes manővereket (1. kép). Tehát az a lovas, aki ebben jól teljesít, eredményesebb lesz a többi versenyszámban is!

A szabályzat szerint a western horsemanship versenyszám egy "lovas vizsga", amely csak youth (fiatal) és novice (kezdő) osztályokban indítható.

Ebben az osztályban a lovast képessége, ülése, testtartása és lovastudása alapján bírálják el, a bíró által kijelölt feladat végrehajtása közben.

A lovasnak a kijelölt feladatokat nagyon finom segítségadásokkal, pontosan, precízen és folyamatosan kell végrehajtani. Eközben magabiztosan, korrekt, egyensúlyban lévő testtartásban kell ülnie. Ideális esetben lovaglásában tükröződnie kell a ló és lovas összhangjának, harmóniájának.

A bírálat menete:

A verseny során valamennyi résztvevő egyszerre vonul be az arénába, felsorakozik a vonalon és utána egyenként, külön-külön mutatja be ugyanazt a feladatot (2. kép). A versenyzőknek - legalább az egyik kézen - mind a három jármódban lovagolniuk kell. A verseny és/vagy a finálé (összevetés) általában két részből áll: az előre kiírt feladatból (pattern) és a lovarda szélén, a patanyomon való különböző jármódokban történő közös (osztályban való) lovaglásból (railwork).

A versenyre kiírt pálya a következő manőverek, illetve feladatok valamelyikéből vagy néhányuk kombinációiból állhat.

A következőkből lehet választani: különböző jármódok (lépés, ügetés, gyorsított ügetés, vágta, gyorsított vágta, mindez egyenes vonalon, íven, kígyóvonalon, nyolcason). Stop, hátraléptetés (ez utóbbi mindig kötelező) egyenes vagy íves vonalon. Első és/vagy hátsó lábak körüli fordulatok, forgások, beleértve a spint, rollbacket, oldalirányba történő mozgások, egyszerű és sima ugrásváltás. Egyéb feladatok, pl. kengyel nélküli lovaglás. A fel- és leszállás nem tartozik a feladatok közé.

A pontozás ajánlott menete:

A pontozás félpontonként, 0-20 pontig történhet. 10 pont adható együttesen a ló és a lovas megjelenéséért (összbenyomás) és 10 pont adható magáért a lovaglásért (teljesítmény).

1. A külső megjelenés (10 pont).
A feladat végrehajtása során bírálat alá kerül a lovas megjelenése, testtartása, ülésbiztonsága, magabiztos fellépése és viselkedése, valamint a ló megjelenése.

a.) A lovas megjelenése és ülése:
A lovas testtartása: a lovasnak a ló háta közepén kell ülnie, a nyeregben is középen elhelyezkedve. Tartásának a feladattól és a ló jármódjától függetlenül természetesnek, egyensúlyban lévőnek, hatékonynak és korrektnek kell lennie. A felsőtest mindhárom járódban legyen egyenes.
A lovas úgy tartsa a lábait, hogy a fül, a vállak közepe, a csípő és a boka egy függőleges vonalon legyen. A sarkak lejjebb legyenek, mint a lábfejek, a térdeket pedig enyhén be kell hajlítani. Fontos, hogy megfelelően állítsuk be a kengyelek hosszát, mert ha a kengyel túl hosszú, a lovas nem tudja jól maga alatt tartani a lábait és a sarka nem a lába legmélyebb pontja lesz. Ha viszont túl rövid, akkor a comb és az alsó lábszár szögellése túlságosan erős lesz. (A kengyelhossz beállítása: vegyük ki a lábunkat a kengyelből és lógassuk le, hogy a lábujjaink legyenek a legmélyebben. Ezután emeljük fel a lábfejünket, hogy a sarok legyen a legmélyebb pont, de közben lazítsuk el a lábunkat. A kengyelt állítsuk olyan hosszúra, hogy a sarkunk semmiképpen ne legyen lejjebb, mint a kengyel. A kengyel talprészének - ami a lábunkat tartja - kb. a bokánk alatt kell elhelyezkednie.)

A lovas hátának mindig egyenes, laza és rugalmas tartásban kell lennie. A merev vagy hajlott hát büntetőpontot von maga után. A vállak legyenek hátraállítottak, egyenesek. (Vigyázat! A vállak hátraállítottsága nem egyenlő a hátradőléssel!) A fenék és a comb belső fele tartson kontaktust a nyereggel, a láb térdtől a vádli közepéig tartson finom kontaktus a ló oldalával. Lepontozás jár azért, ha a lábak túlságosan elöl vagy hátul vannak (3. kép). A lábakat úgy kell belehelyezni a kengyelbe, hogy a csizma sarka érintse azt, vagy úgy, hogy a láb a kengyelben a lábpárnán nyugodjon. A kengyelt nem szabad csak a lábujjakkal tartani, ezért pontlevonás jár. A lábfej álljon egyenesen vagy enyhén kifelé állítva. A boka legyen egyenes vagy kicsit kifele hajlított. Kengyel nélküli lovaglás esetén is ugyanezek a szabályok érvényesek.

Az a lovas, aki az egész verseny alatt korrekt tartásban lovagol, pluszpontot kap.
A kezek: mind a kezeknek, mind a karoknak laza, könnyű tartásban kell lenniük. A felsőkart párhuzamosan kell tartani a törzzsel. A könyököt pedig úgy kell behajlítani, hogy az alkar, a gondolatban a könyöktől a ló szájáig meghúzott egyenes vonalon nyugodjon. Egykezes lovaglás esetén a lovas a szabad kezét könyökben behajlíthatja, vagy maga mellett lelógatva tarthatja. A szabad kézzel tett túl sok mozdulat pontlevonással jár. A csukló legyen laza, egyenes és a függőlegesen belül kb. harminctól negyvenöt fokos szöget zárjon be. A szárat tartó kéz a nyeregszarv felett, illetve egy kicsit előtte helyezkedjen el. A lovas könnyű kontaktust tartson a ló szájával úgy, hogy a ló irányításához, csak minimális kézmozdulat legyen szükséges. A túl laza, illetve túl feszes szárhasználat pontlevonással jár (4. kép).

A lovas tartsa a fejét egyenes állal, előre néző tekintettel, illetve egy kicsit a mozgás irányába fordítva. A fej leszegése vagy erősebb (pl. a kör közepe felé való) fordítása pontlevonással jár.

A patanyomon való lovaglás során a lovas ne menjen rá az előtte haladó lovasra, és előzéskor se menjen túl közel a mellette lévőhöz. Előzni belülről, a második patanyomon lehet (5. kép). A kézváltás (reversing) mindig befelé történjen.

b.) A ló megjelenése: a ló esetében a bírálat alapja a kondíció, az általános és az egészségi állapot. A ló megjelenése legyen fitt, kondíciója a méretének és fajtájának megfelelő. Pontlevonás jár, ha a ló kedvetlen, bágyadt, letargikus, lusta, sovány vagy elcsigázott.
A ló felszerelése passzoljon rá, legyen szabályos, tiszta és jó állapotban lévő.

2. A lovaglás minősítése (10 pont).

A versenyző a feladatát egyértelműen, pontosan, nyugodtan és megfelelő sebességgel hajtsa végre. Nagyobb sebesség lovaglása esetén megnő a feladat nehézségi foka (és díjazása is), de vigyázat! Ez nem mehet a pontosság rovására. Pontlevonást kap az a lovas, aki lendület nélkül, a megkívánt tempó alatt lovagol, akinek lova nem összeszedetten, ütemesen mozog. A ló a lovas minimálisan látható, illetve hallható segítségeire azonnal, készségesen és biztosan kell, hogy reagáljon.
Az előírt feladatok lovaglása közben elkövetett hibák - mint például döntés, pályatévesztés, durva ellenszegülés, - nem vezetnek kizáráshoz, de szigorúan büntetendők. Fontos tudni, hogy a hibákat elkövető versenyző sorrendben nem kerülhet a hibátlanok elé. A túl sok segítségadás, a lóval való veszekedés, a ló bántalmazása, a kontroll elvesztése kizáráshoz vezet.
A lónak az egész verseny során mindig készségesen, az előírt jármódban kell mozognia. A jármódok közötti átmeneteknek nyugodtnak és folyamatosnak kell lenniük, és a feladatok készséges végrehajtása közben a lovas jelzésére a megadott helyen kell bekövetkezniük. Ha a ló egyenes vonalon mozog, fejének, nyakának és testének egy egyenes vonalat kell alkotnia, ha pedig körön vagy íven mozog, legyen enyhén ívben befelé hajlítva.
A kört szabályosan (kereken), a megadott méretben és helyen, az előírt sebességgel kell meglovagolni. Az ellenvágtát (counter-canter) folyamatosan, ütemvesztés nélkül kell bemutatni.
A stop-nak egyenesnek, azonnalinak, nyugodtan és készségesen végrehajtottnak kell lennie, miközben a ló teste is egyenes marad. A hátraléptetés szintén legyen nyugodt és készséges.
A fordulatoknak egyenletesnek, folyamatosnak kell lenniük. A hátulja körüli fordulatoknál a ló a belső hátsó lába körül forduljon, miközben az első lábak kívülről keresztezik egymást. A roll back egy stopból és megállás nélkül, közvetlenül ennek folytatásaként egy a hátsó láb körüli 180 fokos fordulatból áll. Erősen lepontozandó, ha a ló a fordulatok közben hátralép.
Az oldalirányú mozgások: a "sidepass", a "leg yield" és a "two track" közben a ló elülső és a hátulsó lábai kívülről keresztezik egymást. A sidepassnál ("oldalazás") a ló teste egyenes és a megadott irányba, két patanyomon (csak) oldalra mozog. A leg yieldnél (ami hasonló a combra való engedéshez) a ló átlósan, oldalra-előre mozog, a mozgás irányával ellentétesen meghajlítva. (A hagyományos díjlovaglásban a combra való engedés során a ló hajlítás nélkül, kisfokú - a mozgás irányával ellentétes - állításban két patanyomon halad előre-oldalra.) A two track hasonló a féloldalazáshoz (a half passhoz), ám itt a ló teste lehet egyenes is, nem csak hajlított. A two tracknál tehát a ló átlósan, oldalra-előre mozog egyenes vagy a mozgás irányába hajlított testtel.
(A hagyományos díjlovaglásban a féloldalazásnál a ló a belső lábszár köré hajlítva, és a mozgás irányába állítva mozog. A ló tehát abba az irányba lép, amelybe állítva és hajlítva van.)
Az egyszerű ugrásváltást és az ugrásváltást a megadott helyen kell elvégeztetni. Az egyszerű ugrásváltást a lépésbe vagy ügetésbe való átmenet után 1-3 lépésen belül kell végrehajtani. Az ugrásváltás esetén a lónak elöl és hátul egyszerre kell váltania. Minden váltást nyugodtan és időben kell elvégezni.
3. Hibák: a hiba lehet kicsi, nagy és durva. A bíró minősíti ennek fokát az elkövetett hibák mértéke és/vagy gyakorisága alapján. A kisebb hibákért féltől négy pontig terjedő pontlevonás jár. A nagyobb hibákért négy és fél, vagy annál több pontot von le. A durva hibákért nem jár kizárás, de a helyezés során a hibák elkövetője mindazok mögött marad, akik a versenyfeladatot korrekt módon (hiba nélkül) hajtották végre. A kicsi hiba nagy hibaként, a nagy hiba durva hibaként értékelendő, ha gyakran előfordul.

A versenyek során megfigyelhető leggyakoribb hibák, és néhány jó tanács ezek leküzdésére:

1. Pályatévesztés (off pattern). A kezdő vagy fiatal versenyzők izgalmukban sokszor eltévesztik vagy elfelejtik az előírt feladatok sorrendjét, helyét, pályarajzát stb. Ez tipikus "kezdőhiba"! Legegyszerűbben úgy kerülhető el, hogy a legalább egy órával a verseny előtt kifüggesztett pályarajzot többször, gondosan tanulmányozzuk. Ha valamit nem értünk, kérjük meg nyugodtan a bírót, hogy magyarázza el a feladatot. Jó szolgálatot tesz, ha a feladatot gondolatban - az adott lovaspályán - többször pontról pontra "lelovagoljuk" vagy lerajzoljuk egy papírra!

2. A feladatok szabálytalan végrehajtása. Szintén kezdőhibának számít. Ilyen pl., ha a köröket nem megfelelően lovagolják meg. A kör rosszul végrehajtva leggyakrabban ovális, illetve tojás alakúra sikerül, és olykor a kívántnál lényegesen kisebbre vagy nagyobbra. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy a szemünket is trenírozzuk a szabályos körök lovaglására. Körözés közben állandóan tartsuk szemmel a kör közepét, vigyázva azonban arra, hogy szinte csak a tekintetünk nézzen enyhén befele. További segítséget adhat a következő feladat: jelöljünk ki kisebb, nagyobb kört négy-négy bójával, és gyakoroljuk körülötte a szabályos köröket (6. kép). Vigyázzunk arra, hogy a kört kijelölő négy bójától szigorúan egyenlő távolságra lovagoljunk el. Sőt, a két bója között is szimmetrikusan - tehát mindkettőtől egyforma távolságra - haladjunk át! A feladatot ügetésben, vágtában, majd gyorsított vágtában is gyakoroljuk.

3. A lovas merev tartása. A merev tartás leggyakrabban azért fordul elő, mert a lovas túlságosan szépen szeretne ülni. Az erőltetett, merev tartás viszont megakadályozza a finom segítségadásokat és a korrekt ülést. A lovas merev dereka nem tud a ló mozgásával együtt menni, a merev kéz nem teszi lehetővé a finom szárhasználatot stb.

4. Túlságosan erős (látványos) segítségadások. A kezdők általában hajlamosak arra, hogy a "biztonság kedvéért" túlzottan adják a segítségeket, "biztos, ami biztos" alapon. A szárat tartó kéznek (kezeknek) pl. csak a nyeregszarv felett, illetve közvetlenül előtte szabadna mozogni, egy kb. 15 x 15 centiméteres négyzetben. Az ennél nagyobb mozgás magára vonja a bíró figyelmét, aki a szárak 30 centiméterrel vagy ennél többel jobbra-balra történő elmozdítását keményen bünteti. Hátraléptetésnél pl. nem kívánatos a szárak hátrahúzása. Helyette vegyük fel a szárakat kontaktust teremtve a ló szájával, és léptessük hátra a lovat a lábainkkal. Szintén elkerülendő az ugrásváltás során a túlzott testsúly áthelyezés.

5. Kontrollhiány. Sok lovasnak nincs elég befolyása a lova felett. Különösen akkor, ha az egyéni feladatát más lovaktól (csoporttól) eltávolodva kell végrehajtania. Ilyenkor a feladatot általában a lovaktól távolodva "lassítva", azokhoz közelítve "gyorsítva" kivitelezik. A probléma onnan ered, hogy a ló csoportban élő állat, és csoportösztöne - a lovasba vetett bizalmának hiányában - stressz-szituációban még jobban előtérbe kerül. Ilyenkor azok a lovasok vannak előnyben, akik sokszor gyakoroltak lovukkal.

Forrás: Pointernet

 
Legyél te is Club tag!
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 Legfőbb támogató partneroldalak:

 

Frissítések, újdonságok:

Mai újítások ()

  •  

 
Lovasok Chat
Megkérek mindenkit, hogy normális hangnemben, lovashoz illó módon beszélgessen, és NE reklámozzatok más oldalakat! Köszi!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

Lovas számláló
Indulás: 2005-12-14
 

 

Melegvérű lovak
 
Hidegvérű lovak
 
Pónik
 

 

 

"Minden nemesség a lótól származik."

 
Szavazz!
Miről szeretnétek több cikket olvasni itt?

Lovaglás, elmélet-gyakorlat
Lótartás
Versenyek
Ló-történelem
Felszerelésekről
Lovak viselkedése, lóismeret
Lótenyésztés, csikó
Western
Lófajták
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Lovas TV Műsor

  • Szerda: Eurosport - Riders Club (22:30)

 

Jelenleg az oldal a . helyen áll az állatos portálok között a www.gportal.hu oldalon! Köszönjük! :)

 
Óra
 

 

A lovas felszerelése
 
A ló felszerelései
 

 

Horse's Club
 

 

 

 

 

Mindennapi teendők - ápolás
 

 

Minden ami Western
 

 

Az ugratás
 

 


Lovas Boltok
 

Tudtad-e?
A lovak szeretik a szokásokat. Ez azt jelenti, hogy egy ló jobban érzi magát, ha minden nap ugyanabban az időben ápolod, ha ugyanakkor eteted és foglalkozol vele. Ettől biztonságban és kellemesen érzi magát.

¤ Oldal ajánló ¤

 Legyél Te is Pony Club tag! www.ponyclub.hu Amennyiben szeretnél tag lenni, írj a garfieldmancs@citromail.hu címre!

 
Naptár
2025. Június
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Különleges képzések
 

Copyright 2005-2006 By Dóri
 www.gportal.hu/horsesclub

 Az oldal minden saját készítésű bannere, fejléce, buttonja és egyéb képe, illetve az oldal stílusa nem másolható, csak a szerkesztő engedélyével, illetve az oldal címének, és a készítőjének feltűntetésével! Azok az oldalak, amelyek loptak innen, törlésre kerülnek, ha többszöri felszólítás után sem törlik a másolt tartalmat!

 


HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!